Od volebních výsledků nás dělí jen hodiny, tak nastal konečně čas na volební předpověď. :-)
Už několikrát jsem zde zmiňoval dobré veřejné modely od 538, Natea Silvera nebo od The Economist. Aktuálně dávají v průměru 51% šanci na vítězství Donalda Trumpa, 49 % na vítězství Kamaly Harris.
Můj model se v tom s nimi ale mírně neshoduje.
Čistě podle průzkumů bych teď dával Kamale Harris o něco větší šanci než Donaldu Trumpovi.
V čem je rozdíl proti zmíněným veřejným modelům?
Dávám větší důraz na historickou přesnost průzkumů a zejména na jejich metodologii. A díky tomu můžu odfiltrovat ne úplně dobře udělané průzkumy. 538 i Silver zveřejňují své průměry průzkumů i s hodně pochybnými firmami a například Silver to podle mě i blbě váží (zjednodušeně: dává jednotlivým průzkumům moc velkou/malou váhu).
Čistě z průzkumů se tedy dostávám k přibližně 55% šanci na vítězství Kamaly Harris.
Jenže tady to úplně nekončí – ještě existuje plno drobných informací, které volební modely nedokážou obsáhnout, ale které mají na mou finální predikci vliv.
1) podcení Donalda Trumpa průzkumy?
Nejvíce diskutované téma. A stále existuje reálná šance, že se tak stane. Průzkumy se těžko dostávají k voličům, kteří významně volí Donalda Trumpa, ale obecně nejsou moc politicky angažovaní. Pokud to stále platí, měl by mít Trump lepší čísla než v průzkumech. To riziko tady určitě existuje a nemá smysl ho zamlčovat. Zvlášť v situaci, kdy i jen drobné podcenění Donalda Trumpa by mu přineslo vítězství.
Tento bod tedy snižuje šance zvolení Kamaly Harris.
2) podcení Kamalu Harris průzkumy?
Jenže na bod (1) už dvakrát reagovali průzkumníci. Upravovali své průzkumy tak, aby už trumpovské voliče našli, či aby v následném modelování zvětšili jejich váhu. Může se stát – průzkumníci v tom obecně nemají jasno –, že ty úpravy přetáhli a teď budou spíše podceňovat demokraty.
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
3) posttraumatický syndrom průzkumníků z let 2016 a 2020
Průzkumníci byli po volbách 2016 trochu nešťastní a po 2020 vcelku vyděšení. Jak psal Nate Cohn v New York Times, letos jde některým z nich i o živobytí a dalším o dobrou pověst. Podcenit 3x za sebou stejného kandidáta by byla rána. Věřím, že ty lepší firmy dělají průzkumy férově, zároveň ze tří možných variant (podcenit Harris, ukazovat na remízu, podcenit Trumpa) nejvíc nechtějí variantu třetí. Průzkumy jsou teď hodně o následném modelování a podle mě existuje riziko, že během něj dělají průzkumníci rozhodnutí spíše taková, která zvedají čísla Donaldu Trumpovi. Z průzkumů posledních dní je navíc podle mě patrné, že všichni chtějí zveřejnit taková čísla, aby potom mohli ukazovat: “byl jsem jen kousek od výsledku“. Vychází prostě strašně málo průzkumů s překvapivými výsledky – a to vždycky smrdí. :-)
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
4) Profi-sázkaři
V podstatě všichni velcí sázkaři – o kterých mám informace – vsadili na Kamalu Harris. A sázeli i aktuálních v kurzech, které odpovídají pravděpodobnost na zvolení asi 42 %. Co to znamená? Že si myslí, že má Kamala větší šance než 42 %. Kolik přesně si myslí? Někdy těžko říct, někdy informace o tom čísle mám, ale obecně je to velmi pravděpodobně 50+ %. A k tomu číslu se dostali všichni nezávisle na sobě – byť všichni pracujeme s podobnými informacemi. V takovém případě je to určitě silný signál na to, že ta pravděpodobnost zvolení Harris bude 50+ %.
Kurzy nejsou u takto exponované události zase tak důležité. Důležité je, na koho jdou tzv. chytré peníze a ty jdou nejpozději v posledních dnech na Harris.
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
5) Selzer průzkum
Jeden z mála průzkumů, který zveřejnil opravdu extra překvapivý výsledek byl průzkum z Iowy od Ann Selzer. Její průzkumy jsou vždy událost, byť jsou v letos nedůležité Iowě. Selzer se historicky netrefila jen málokdy a pokud se tak stalo, tak většinou jen o 1-2 procentní body, maximum je asi 5 procentních bodů.
Zveřejnila průzkum, kde Harris vede v Iowě o 3 procentní body – tedy v jasně republikánském státě, kde Trump naposledy vyhrál o 8 procentních bodů. Iowa letos není důležitá, ale naznačuje, jak by mohly volit státy Rust Beltu – Wisconsin, Michigan, Pensylvánie. A pokud je Iowa byť jen trochu nalevo od výsledku z roku 2020, tak to znamená celkové vítězství pro Harris.`
Zároveň ten průzkum vypadá velmi pro-demokraticky – i kvůli čerstvém restriktivnímu potratovému zákonu může být angažovanost žen a demokratů v Iowě větší než jinde – takže úplně nečekám vítězství Harris v Iowě. Ale jak už jsem napsal, jen posun o pár procentních bodů od těch 8 z roku 2020 znamená výhru Harris. A průzkum od Selzer našel posun o 11 procentních bodů.
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
6) Jungle primary
Ve volebním roce se konají ve státu Washington tzv. jungle primary. Nebudu zacházet do detailů, ale dlouhodobě dobře předpovídají voličské prostředí, ve kterém se pak na podzim konají prezidentské volby. Letos ukazují na o chlup více demokratické prostředí než v roce 2020.
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
7) Nerozhodnutí
Podle průzkumů se lidé, kteří se rozhodli v poslední době, více přiklánějí ke Kamale Harris. To neznamená, že to tak bude pokračovat i u zbytku nerozhodnutých, ale nedá se úplně čekat, že by se to změnilo na hodně pro-trumpovské rozhodování. Byť se to vyloučit nedá.
Tento bod tedy zvyšuje šance zvolení Kamaly Harris
Existuje samozřejmě ještě plno drobností, které mají na volební výsledek vliv a nerozebral jsem je tady (Musk, kontaktní kampaň v klíčových státech, stranické registrace…) . Ten seznam může mít každý svůj vlastní. Za mne ale 7 zmíněných argumentů ještě mírně zvyšuje šance Kamaly Harris na vítězství.
Podle mě jsou šance Kamaly Harris na vítězství okolo 60 procent.
Co to znamená? Přibližně 6x z 10 podobných voleb by měla vyhrát. Není to žádná jistota, Trump může snadno zvítězit, na volitele klidně i výrazně (jedna z mých drobných sázek třeba je, že Trump vyhraje všech 7 battleground states :-) ), ale jako favorita ho nakonec nevidím. Dával jsem mu o chlup větší šance dříve, ale čekal jsem, že bude mít na konci o něco lepší průzkumy. Plus mi nebyly známy tyto argumenty: chování průzkumníků před koncem, pozice dobrých sázkařů, rozdělení nerozhodnutých a průzkum z Iowy.
A takhle bych si troufnul odhadnout celou výslednou mapu, byť to není nejpravděpodobnější mapa.
Harris podle mě uspěje v Rust Beltu, bude bojovat těsně o Severní Karolínu a Georgii na východě a o Nevadu na západě a prohraje Arizonu.
Sázkařsky je to samozřejmě jasné: Harris podle mě mírná favoritka a u sázkových kanceláří outsider, takže sázím na ní. Samozřejmě jsem si vědom toho, že cca 4x z 10 případů ta sázka nevyjde. A ten případ může být klidně dnes. :-)
To je vše, pokud vám to přijde jako zajímavé čtení, budu rád za sdílení!
Přeju fajn sledování voleb! :-)
Můžu poprosit o doporučení, kde sledovat průběžné výsledky a projekce do konce sčítání? Díky!
Harris jasna na popular vote teda samozrejme aano? 🙏